Danışma Hattı

0539 890 59 50

IMAGO Çift Terapisi

IMAGO Çift Terapisi Nedir?

Guerney tarafından geliştirilmiş olan imago ilişki terapisi arkadaşlığın vurgulandığı bir yaklaşımdır. Hendrix ve Hunt tezleri ve düşünceleri sonucunda programa "Imago İlişki Terapisi" adını vermişler ve sistemli bir hale getirmişlerdir. Beceri temelli evlilik terapilerine zıt olarak, imago terapisi çocukluk döneminin evlilik kararı ve evlilik dinamikleri üzerindeki etkisini incelemeye yönelmektedir. İlişkisel beceriler ise imago çift iletişimi ile ele alınır. Burada terapistin rolü iletişim sürecinde uzmandan çok kolaylaştırıcılıktır (Haskan Avcı, 2013).

Imago ilişki terapisi, çiftleri arasındaki çatışma durumunu iyileştirme ve büyüme fırsatlarına dönüştürmek adına ilişkisel danışmanlık odaklı ilişki ve çift terapisidir. Bu terapiye göre bireylerin çocukluk yıllarından beri taşıdıkları pozitif ve negatif imgeler ilişkilerine yansır. Buna dayanaraktan seçtiğimiz eşler, bilinçaltımızdaki bize en çok tanıdık olan ebeveynlerimize benzer. Dolayısıyla çocuklukta saklı kalan ebeveynlerimize olan içsel çatışmalarımız eşimizle olan ilişkimizde gün yüzüne çıkar.

Peki Imago Terapide nasıl bir yol izlenir?

Terapinin başlangıcında partnerler kendilerini güvende hissetmezler, bunu genelde kavga ederek yansıtırlar. Terapi onların bu kaygılarını azaltmayı hedefler. Genelde aşkın ilk romantik dönemini takiben çiftlerde hayal kırıklıkları görülür. Romantik aşkın kaybı ile başlayan evreler söz konusudur; şok, inkâr, öfke ve üzüntü gibi. Imago terapi, çiftlerle çalışırken bu konularla ilgilenir (Haskan Avcı, 2013).

Imago terapi ile;

  • İyi bir ilişki kurmanın ne kadar zor olduğunu ve bunun için çaba göstermek gerektiğini kabul etmeyi,
  • Aşk ilişkilerinin gizli amacını,
  • İlişkilerde yaşanan sorunların kaynağını,
  • İlişki vizyonu oluşturmayı, 
  • Imagonuzu keşfetmeyi,
  • Partnerinize ilişkin daha doğru bir imge oluşturmayı,
  • Aşk ilişkiniz başta olmak üzere kişiler arası tüm ilişkilerinizde kullanabileceğiniz bir yöntem olan imago diyaloğu kurmayı,
  • Temel arzu ve ihtiyaçlarınızı tatmin etmek için yeni yöntemler geliştirmeyi etkileşimsel bir şekilde uygulamalar yaparak öğreneceksiniz (Güven, 2017).


Kaynakça

Güven, N. (2017, Mayıs). İmago ilişki terapisi. 2. Avrasya Pozitif Psikoloji Kongresinde sunulan bildiri, Üsküdar Üniversitesi, İstanbul. Erişim adresi: https://www.ppcongress2017.org/calisma_gruplari.php

Haskan Avcı, Ö. (2013). Evliliğe hazırlık programının çift ilişkileri ve ilişki istikrarı üzerindeki etkileri (yayımlanmamış doktora tezi). Hacettepe Üniversitesi, Ankara.


Randevu Almak İster misiniz ?

Randevu Formu