Danışma Hattı

0539 890 59 50

Çocuk Zeka Testleri

Zekâ testleri, psikolojide bazı sorunların belirlenmesine yardımcı olur. Özellikle, etrafı tarafından yaşıtlarından farklı, üstün becerilere sahip olduğu düşünülen çocukların aileleri, çocuklarının zekâ düzeylerini merak ederek bu testleri yaptırmak ister. Evde ya da okulda öğrenme güçlüğü, aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği, uyum, davranış sorunları yaşayan çocuk ve gençlere zekâ testi yapılması gerekebilir. Çıkan sonuçlar doğrultusunda yapılması gerekenler, izlenmesi gereken yol ailenin de desteği ile oluşturulur.

Cattel 2-A Zekâ Testi: Bağlan Torol tarafından Türkçeye uyarlanan bu test, 7,6 ile 14 yaş arası çocuklara uygulanmaktadır. Performans ile zekâ seviyesini ölçen bir testtir. 4 alt testten, dört ayrı puan elde edilerek çocuğun zekâ seviyesi hesaplanır. Zaman sınırlı bir testtir.

Kent E-G-Y Testi: 6-14 yaş arasındaki çocukların zekâsını ölçmeye yarar. Bilgiye ve dile dayanan bir testtir. Sözel bir testtir. Zaman sınırlaması yoktur.

Porteus Labirent Testi: 5-17 yaş arasındaki çocukların zekâ ölçümünde kullanılan bir testtir. Temkinli davranmak, ileriyi görmek, çeşitli engellerden kendini korumak gibi özel zekâ alanlarını değerlendirir. Zaman sınırlaması yoktur.

Eğitim Yeri: Bakırköy, İstanbul
Kayıt ve bilgi için iletişim bilgileri:
0539 890 59 50 (Whatsapp&Telefon)
dualpsikoloji@gmail.com