Whatsapp Hattı

0539 890 5950

AGTE Ankara Gelişim Tarama Testi

Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) Nedir?

0-6 yaş aralığındaki çocukların gelişimsel sorunlarını tespit etmek amacıyla ebeveyne/bakım veren kişinin bilgisine başvurularak yapılan, bir değerlendirme aracıdır. Çocukların gelişim düzeylerini sağlıklı ve objektif bir şekilde değerlendirmek için geliştirilmiş bir envanterdir. Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE), çocukların 3 aylık oldukları dönemden başlayarak, 48 ve 72 ay aralıklarına kadar aylık dönemleri baz alınarak uygulanır.

Nasıl Uygulanır?

Çocukların, 0-3 aydan başlayarak, 48-72 ay dilimine kadar aylık periyotlarla; dil gelişimi, zihinsel becerileri, küçük-kas gelişimi, büyük-kas gelişimi, sosyal gelişimi ve öz bakım becerileri tek tek incelenip gözlenerek puanlanır. Bu değerlendirme eğer mümkün ise anne-baba ve çocuğun bir arada olduğu bir ortamda yapılır.

Uygulayıcı tarafından anne ve babaya yöneltilen soruların yanı sıra çocuk da aynı zamanda gözlem altına alınmaktadır. Adım adım çocuğun sahip olduğu her beceri değerlendirmeye alınmaktadır.

AGTE Kimler Tarafından Uygulanır?

Bu testin eğitimini almış uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.

Uygulanacak Yaş Grubu

0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimsel açıdan değerlendirilebilmesi amacıyla uygulanan bir envanterdir.

Kaç Sorudan Oluşur? Süresi Ne Kadardır?

Toplam 154 maddesi bulunan testin süre sınırlandırılması yoktur. Sorular evet, hayır ve bilmiyorum şeklinde puanlanarak yapılır. Envanter gelişimsel gecikme ve düzensizlik açısından risk altında olduğu düşünülen bebeklerin ve çocukların erken dönemde tanınması ve kendileri için gerekli önlemlerin alınabilmesine olanak sağlamaktadır.Randevu Almak İster misiniz ?

Randevu Formu