Danışma Hattı

0539 890 59 50

Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus, vajinanın dış kaslarının birleşmeyi engelleyecek kadar kasılması veya vajinada istem dışı spazmlar yaşanmasıdır (Doğan ve Saraçoğlu, 2008). Yapılan araştırmalara göre vajinismus, Türkiye’de en sık görülen kadın cinsel işlev bozukluğudur (Yıldırım, Hacıoğlu ve Karaş, 2019). Vajinismus problemi olan kadınlar genellikle hayal kırıklığı, terk edilme korkusu ve yetersizlik hissi gibi duyguları deneyimleyebilmektedirler. Vajinismus problemi olan kadınların genitalleri, inandıklarının aksine normaldir. Vajina, yalnızca birleşme girişimi esnasında kasılır ve cinsel birleşmeyi engeller (Kayır, 2009). Bu durum ise, çoğunlukla cinsel birleşmeden aktif kaçınma ile sonuçlandığından, çiftler arasında problemlere ve strese sebep olabilmektedir (Özdel ve arkadaşları, 2012).

Vajinismus neden oluşur?

Vajinismus’a sebep olan durumlar arasında cinsel tabuların baskın olması, cinselliği kirli/pis olarak dayatan ebeveynler, erken travmatik deneyimler, fiziksel nedenler, cinsel bilgide yetersizlik ve kültürel faktörler sebep olabilmektedir (Kayır, 2009; Doğan ve Saraçoğlu, 2008). Bunlara ek olarak, vajinismusun altında yatan en önemli nedenlerden birinin ağrı ve aşırı acı duyma korkusu olduğuna dair birçok araştırma vardır (Er, Özdel ve Özpolat, 2010). Araştırmalara göre, kişide ağrı korkusunun yanı sıra, aşırı kanama korkusu, penisin içeride kalması korkusu, bayılma korkusu ve iğrenme duygusu gibi nedenlerinde vajinismusa sebep olabildiği bilinmektedir (Er, Özdel ve Özpolat, 2010). Vajinismus problemi yaşayan kadınlar unutmamalıdır ki; fiziksel nedenler, psikososyal nedenlerin yanında çok da anlamlı değildir. Genelde, fiziksel koşullar düzelse bile kişiler psikolojik desteğe ihtiyaç duymaktadır. Çünkü kişi yaşanan geçmiş olumsuz deneyimlerden sonra cinsel birleşmeye olumsuz anlamlar yükleyebilmektedir (Kayır, 2009).

Seansa başvurma sebepleri nelerdir?

Çocuk sahibi olma isteği, terkedilme ve aldatılma korkusu, eş baskısı gibi sebepler seans sürecine başlamak için gösterilen nedenler arasındadır. 

Vajinismus problemine karşı ne yapılmalı?

Eğer vajinismus gibi bir probleminiz varsa, öncelikle her insanın bu tip problemlerinin olabileceğini unutmadan ve hiçbir sıkıntı hissetmeden cinsel terapi ve vajinismus konusunda uzmanlaşmış bir psikoloğa başvurmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Eğer partnerinizin vajinismus gibi bir şikayeti varsa onu seans sürecinde desteklemeli ve cesaretlendirmelisiniz. Unutmayın ki vajinismus çözümü olan bir bozukluktur.

BDT ile Vajinismus

Vajinismus ve bunun dışındaki cinsel işlev bozukluklarında bilişsel davranışçı ilkelere bağlı cinsel terapinin etkili olduğu bulunmuştur (Ateşçi, Levent, Oğuzhanoğlu, Özdel, Tümkaya ve Varma, 2013). Vajinismus sürecinde amaçlanan, danışanı cinsel ilişkiye karşı edindiği yanlış düşüncelerden arındırmak ve danışanın vajinal kaslarını kontrol etmesine yardımcı olmak diyebiliriz. Vajinismus terapisi, psikanaliz ve bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemler ve danışanın vajinal kaslarını kontrol altında tutmayı öğrenebileceği çeşitli rahatlatıcı kas egzersizleri ile desteklenebilir. Vajinismus çözümü bulunmadığı takdirde beraberinde başka psikolojik problemlere de neden olduğu bilinmektedir. Türkiye'de cinsel işlev problemine eşlik eden belirtiler arasında; kaygı bozuklukları, depresyon, distimi gibi psikolojik rahatsızlıklarında olduğu bulunmuştur (Eriştiren ve arkadaşları, 2001). Bu nedenle vajinismusun çözümü olduğu unutulmamalı ve mutlaka bir uzman desteği alınmalıdır.


Kaynakça

Ateşçi, F., Levent, N., Oğuzhanoğlu, N. K., Özdel, O., Tümkaya, S. ve Varma, G. (2013). Bilişsel davranışçı yöntemlere dayalı cinsel terapinin vajinismuslu kadınlar ve eşlerinin cinsel sorunları üzerindeki etkileri. Anadolu Psikiyatri Dergisi, 14(35), 129-134.

Er, O., Özdel, K. ve Ayşe, G. Y. Ö. (2010). Vajinismus. Kriz Dergisi, 18(3), 37-46. doi:10.1501/Kriz_0000000324

Eriştiren, P., İncesu, C., Yetkin, N. ve ark. (2001). Cinsel ve evlilik terapilerine başvuran kadınlarda psikiyatrik komorbidite ve evlilik ilişkisi. Düşünen Adam: Psikiyatri ve Nörolojik Bilimler Dergisi, 14(3), 132-141.

Özdel, K., Yılmaz, A., Çeri, Ö. ve Kumbasar, H. (2012). Vajinismus tedavisinde tedavinin tamamlanmasını yordayan etmenler. Türk Psikiyatri Dergisi, 23(4), 248-254. doi: 10.5080 / u6622

Yıldırım, E. A., Hacıoğlu Yıldırım, M. ve Karakaş, H. (2019). Yaşam boyu vajinismus tanısı konulan kadınlarda depresyon ve anksiyete bozukluklarının yaygınlığı ve cinsel işlevlerle ilişkisi. Türk Psikiyatri Dergisi, 30(1), 9-15. doi:10.5080/u22858 


Randevu Almak İster misiniz ?

Randevu Formu